Kapat

Ölümün Belirtileri Nelerdir?

Ölüm, her insan için özel, benzersiz, kişisel bir deneyimdir. Birisi ölüme doğru yaklaşır ve bilinen bir dünyadan bilinmeyen bir dünyaya doğru yolculuk serüveni başlar. Bu yolculukta kişi ölümü kavrar ve kendi ölümüne inanarak, zihinsel yolda bir keşfe başlar. Bazılarının varış noktasına ulaşması aylar sürebilirken bazılarının yolculuğu ise birkaç gün kadardır.

YOLCULUK BAŞLIYOR: ÖLÜME 1 – 3 AY KALA

İnsan ölümün yaklaştığını anlamaya ve onu kabul etmeye başladığı zaman çevresinden geri kalmaya başlar. Dünyadan ve dünyadakilerden ayrılma zamanını başlatır. Arkadaşlarının, komşularının ve hatta aile üyelerinin bile ziyareti bile fazla gelir ona.

Ziyaretleri kabul ettikleri zaman etkileşimde zorlanabilir ve bu durumdan hoşlanmayabilirler.Kendi hayatları hakkında düşünüp taşınırlar ve anıları ziyaret edip dururlar. Nasıl bir hayat yaşadıklarını düşünürler ve pişmanlıkları akıllarından çıkmaz.

Ölmek üzere olan kişiler yemek yemekten uzaklaşır, kilo verirler. Beden yavaşlamaya başlar ve daha önce olduğu gibi yiyeceklerden enerji almaya gereksinimi kalmaz. Bir zamanlar severek aldığı şeyler ona artık güzel gelmez, tek istediği uyumaktır. Değişen vücut kimyası hafif bir his üretir. Onlar ne aç ne de susuzdur, yemek yemediklerinde acı duymazlar. Ve bu başladıkları yolculuğun beklenen bir parçasıdır.

ÖLÜME 1 – 2 HAFTA KALA RUHSAL DEĞİŞİKLİKLER

Bu yolculuk esnasında kişiler çok sık uyurlar. Kişilerde oryantasyon bozukluğu çok görülür ve algılar farklılaşır. Kişi gizli düşman korkusu veya yenilmeme duygusu gibi hezeyanlar yaşayabilir. Halüsinasyonlar meydana gelebilir, bazen orada olmayan insanlarla iletişim kurabilir. Konuşulan kişi genelde ölmüş insanlar olur.

Hayat ile gelecek arasındaki perde kalkmıştır. Kişide ajitasyon görülür, hareketleri amaçsızdır ve diğerleri için hiçbir anlam ifade etmiyor olabilir. Çünkü gittikçe bu dünyadan uzaklaşıyordur.

FİZİKSEL DEĞİŞİKLİKLER

Vücut daha zor bir şekilde kendini korumaya çalışır. Vücutta bu süre boyunca bazı işaretler görülür: Vücut sıcaklığı düşüktür. Kan basıncı düşüktür. Nabız düzensizdir, yavaştır ya da hızlıdır. Terleme çoğalır.

Dolaşım sebebi ile deride renk farklılıkları olur. Soluk ve mavimsi bir renk hakimdir, özellikle dudaklarda ve tırnak yataklarında daha belli olur. Solunum değişiklikleri söz konusudur. Sıklıkla solunum daha hızlı ve yorucu haldedir. Tıkanıklık meydana gelebilir ve bu da öksürüğe neden olur. Konuşma azalır ve sonunda tamamen durur.

YOLCULUK ARTIK SONA ERDİ:ÖLÜME BİRKAÇ GÜN YA DA BİRKAÇ SAAT KALA

Kişi artık ölüme doğru gitmektedir. Ölüm yaklaştıkça enerji dalgası oluşur. Yataktan kalkıp, yakınlarla konuşmak, iştahsız geçen günlerden sonra bir şeyler yemek isteyebilirler. Bu enerji dalgalanması kişiye göre farklılık gösterse de ölen bir kişinin son fiziksel ifadeleri bunlardır.

Nefes daha düzensiz ve çoğunlukla daha yavaştır. (Cheyne Stokes solunumu) Hızlı hızlı nefes almadan sonra nefes tamamen durabilir. Eller ve ayaklar morumsu ve lekeli (benekli) olabilir. Bu benekler yavaş yavaş kollara ve bacaklara geçebilir. Dudaklar ve tırnak yatakları mavimsi ya da mor olabilir. Kişi genellikle yanıt vermemeye başlar ve gözleri açık veya yarı açık olmakla beraber çevreyi göremezler.

İnanışa göre bu zamanlarda ölmek üzere olan kişinin yanına sevdiği kişilerin oturup onunla konuşması önerilir. Sonunda nefes tamamen sona erer, kalp durur. Ve ölüm artık meydana gelmiştir.