Kapat

Bedava Kitap – Hikaye

Büyük camilerin birinin avlusunda düzenlenen kitap fuarına gelen emekli öğretmen, aşırı fiyatlarından ötürü kitap alamayan öğrencileri görünce hayırlı bir iş yapmaya karar vermiş. Ve eşinden dostundan topladığı kitapları bedava dağıtmak için, onları bir masa üstüne sermiş.

Daha sonra da, avludaki hattatlardan birine yazdırdığı, ”Bedavadır, bir tane seçip alın” levhasını  kitapların yanına iliştirmiş. On beş dakika içinde tüm kitaplar tükenmiş. Gençler birer tane seçip gitmişler.

Tabi ona bol bol dua ederek… Öğretmen, içini ferahlatan bu işi fuar boyunca yapmaya karar vermiş ve namaz saati gelince levhayı ayakkabılığın üzerine koyup câmiye girmiş.  Ramazan olduğu için, içerisi ana baba günü gibiymiş.

Öğretmen farz namazını eda ettikten sonra, bir de kaza kılıp çıkmış dışarı. Çıkmış ama, millet kapı ağzında telaş içinde. Merak edip sormuş ne olduğunu.

Câminin müezzini, derinden bir ahhh!.. çekip:
— “Sorma birader!.” demiş.
“Bunca yıllık müezzinim, böyle bir şey görmedim. Câmiden belki yüz tane ayakkabı almışlar. Üstelik de en yeni olanları.”

Emekli öğretmen, bir ayakkabının yarım maaşına denk olduğunu bildiği için, büyük bir üzüntü duymuş sonrada Bir ”lâ havle” çekerek:
— İnşallah bulurlar, demiş. Rahatlarlar o zaman.

Müezzin: “Zannetmiyorum!.” demiş.
Ama ayakkabılığın üzerine “Bedavadır, bir tane seçip alın” yazısını koyan adamı bulup patakladıklarında, eminim ki rahatlayacaklardır.”

Popüler Yazılar

    DAHA FAZLA GÖSTER