Milliyet gazetesinden Ali Eyüpoğlu, kadın ile erkek sürücüler arasındaki farkı ortaya koyan araştırmayı köşesine taşıdı:

"Bu ilginç ve renkli mevzuya girmeden önce bir şeyin altını çizeyim: Kadın sürücülere karşı önyargılı olanlardan değilim. Ak Sigorta’nın Yöntem Araştırma’ya yaptırdığı araştırmanın sonuçları ilgimi çekti. Yöntem’in İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Kayseri, Malatya, Samsun, Erzurum, Tekirdağ ve Trabzon’da yaşayan araç sahipleriyle telefonla yaptığı ankete göre kadınlar, sahibi oldukları otomobili eşleriyle paylaşma konusunda fedakâr ama erkekler öyle değil.

Erkeklerin otomobil konusundaki sahiplenme duygusu had safhada! 12 ilde yaşayan 100 kadından 60’ı, sahip olduğu aracı kullanması için eşine verebileceğini söylerken, 100 erkekten sadece 13’ü “Otomobilimi eşime veririm” dedi.

Kadınların otomobil konusunda eşlerine duydukları güven ve saygı bununla da sınırlı değil! Üstelik bu konuda da kadınlarla erkekler arasındaki fark dağlar kadar!

"Kaza yaptım aşkım"

Otomobiliyle kaza yaptığı zaman sigorta şirketi yerine önce eşini arayan kadınların oranı ne biliyor musunuz? 100 kadından 45’i, “Alo aşkım! Ben kaza yaptım” derken, bu oran erkeklerde yüzde 6...

Anketin sonuçlarına göre, Türkiye’deki her üç sürücüden biri otomobil kullanırken çarpma, sürtme, tampon çarpması ve kaldırıma vurma gibi küçük kazalar yapıyor. 100 kadın sürücüden 27’si park ederken tampon çarparken, araç giriş çıkışlarında kapıyı çarpanların oranı ise erkeklerin beş katı. 100 kadından 14’ü, erkeklerin ise yüzde 3’ünde var giriş - çıkışta kapıyı çarpma hatası"