En düşük kalorili sebzeler nelerdir?

Kabak, karnabahar, domates, biber, lahana, salatalık, brokoli, rezene, marul, soğan, ıspanak ve kereviz en düşük kalorili sebzeler arasında yer almaktadır. Yeşil yapraklı sebzeler, düşük kalorili olmalarının yanı sıra, C vitamini bakımından zengin olmaları, içinde su barındırmaları ve lif bakımından da zengin olmaları açısından, zayıflama konusunda oldukça önem taşırlar.

Bu tür sebzeleri en güzel pişirme şekli, buharda pişirme yöntemidir. Böylece, içine yağ eklemeye gerek duyulmadan pişirilebilmektedirler.

En düşük kalorili meyveler nelerdir?

Greyfurt, kızılcık, ahududu, yeşil erik ve kayısı, en düşük kalorili meyveler arasında yer alır. Meyveler, rejim uygulamaları esnasında, kişinin günlük vitamin ihtiyaçlarını karşılama konusunda oldukça önem taşırlar. Fakat her meyvenin içinde, bir miktar da şeker bulunduğu unutulmaması gereken bir unsurdur.

Düşük kalorili yiyecekleri ne zaman yemek gerekir?

Sebzeler, öğle ve akşam yemeklerinde yenerek, hem tokluk hissetmenizi sağlayacak hem de içlerindeki lifler sayesinde, kilo vermenize yardımcı olacaktır. Meyveleri ise ara öğünlerde yerseniz, acıkmanızı önlemiş olursunuz bunun yanı sıra, öğünlerde daha çabuk doymayı da sağlayacaktır.