Nedir bu ‘ev doktorluğu’?

Özge Ferhatoğlu: Evlerinde değişiklik yapmak, dekorasyonuna farklı bir hava, farklı bir tarz vermek isteyenlere sunduğumuz bir hizmet. ‘Eve servis’ dekorasyon hizmeti olarak da adlandırabiliriz. Mimari hizmete ihtiyacı olmayan ama evlerinde değişiklik yapmak isteyenler için yarattığımız bir konsept.

Pınar Küçük: Günümüzde herkesin zamanı kısıtlı. Karı koca çalışan bir çiftin hafta sonu çıkıp bir yerden aydınlatma, diğer bir yerden çiçek, diğer bir yerden tablo, halı, aksesuvar toparlaması, bunları getirip evlerine yerleştirmesi çok zor. Ayrıca yerine koyduğunda her ürünün hayal ettiği gibi durmaması da büyük bir olasılık. Bazıları da zevkinden emin olamıyor... İşte biz, bu tip sorunları yok ediyoruz.

Nasıl bir hizmet bu? Evi tepeden tırnağa yeniliyorsunuz, eski eşyalar da çöpe mi gidiyor?

Ö.F: Hayır, eski eşyaları atma gibi bir durum yok. Müşterilerimizle konuşup, zevklerini, ihtiyaçlarını anlayıp, o eve uygun olabileceğini düşündüğümüz her tip ürünü evlerine getirip, mevcut ürün ve mobilyalarıyla harmanlayarak yerleştiriyoruz. Örneğin onların koltuk, orta sehpalarını tutuyoruz ama halılarını değiştiriyoruz, koltuk arkasına dresuar ekliyoruz, orta sehpayı kitap, aksesuvarla donatıyoruz. Tablosundan, çiçeğinden, mumuna kadar tamamlayıp bırakıyoruz. Aile yadigârı olan ya da çok sevilerek alınmış mobilyalar var çoğumuzun evinde... O eşyaları daha farklı kullanıp, farklı ürünlerle birleştirip evin havasını değiştiriyoruz, yeniliyoruz.

Nasıl işliyor bu süreç?

P.K: Müşteriyle konuşup, o eve yakışacak, uygun olabilecek ürünleri listeliyoruz. Ellerine listemizi verip bir gece düşünmeleri için ürünleri bırakıyoruz. Tek tek üzerinden geçiyorlar, istediklerine karar veriyorlar. Biz de götürüp yerleştiriyoruz. Ev sahiplerine isterlerse “şu duvarı ayna kaplayalım, şuraya duvar kağıdı yapalım” gibi önerilerde de bulunuyoruz.

Bütün listeyi almak mecburi mi?

Ö.F: Hayır, hiçbir mecburiyet yok. Dediğimiz gibi listenin üzerinden geçiyorlar, istediklerine karar veriyorlar, istemedikleri ürünlerin tümünü ertesi gün geri alıyoruz. Böylece hem ürünleri tek tek arayıp bulup, yerleştirmek hem de beğenmediklerini iade etmeye çalışmakla uğraşmıyorlar. Ayrıca mesela pufu beğeniyor ama başka rengini istiyor, yenisini hazır olana kadar mevcut olanı bırakıyoruz, gelince değiştiriyoruz.