Zeynep

Ülkemizde geçen yıl en çok tercih edilen kız ismi olan Zeynep, Arapça’ da ki Zeyneb isminin Türkçe’ leşmiş hali olan Zeynep olarak yerleşmiş. Değerli taşlar ve mücevherle anlamına sahip olan isim, Arapça’ da Babasının süsü anlamına geldiği gibi, Peygamberimiz S.A.V.’ ın, Hz.Ali S.A, Hz.Fatıma S.A.’ dan olan torununun da ismidir. Babaların yoğun bir şekilde tercih ettiği bu isim geçen yıl en fazla tercih edilen olmakla birlikte, hemen her yıl en çok tercih edilen isimler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu sebeplerle en güzel kız isimleri önerilerinde mutlaka olması gereken isimlerden biri.

Elif

Arapça ile birlikte Osmanlıca’ nın da ilk harfi olan Elif, Aynı zamanda Allah-u Teala’ nın (C.C.), adının ilk harfi ve aynı zamanda Kuran-ı Kerim’ in ilk suresi Fatiha’ nında ilk harfidir. Her şeyin başlangıcı olarak kabul gören önemli dini simgelerden biri olan Elif, Dost, tanıdık, ışık açan güzel kız, alışmış, alışkın anlamlarına geldiği gibi, ülkemizde kibar, ince narin yapılı güzel kız anlamlarında da kullanılır. Aynı zamanda müzikte la notasını ifade eder. Üstlendiği önem nedeniyle pek çok yerde çeşitli şekillerde kullanılan Elif isminin, tüm kullanıldığı yerlerde en güzel anlamları yüklenmesi, en güzel kız isimleri arasında yer almasına başlıca sebep sayılabilir. Geçtiğimiz yıl en çok tercih edilen ikinci isim Elif, aynı zamanda yanına aldığı ek isimlerle sık bir şekilde kullanılıyor.

Yağmur

Geçen yıl en fazla tercih edilen kız isimlerinden bir tanesi olan Yağmur, aynı zamanda son yıllarda yoğun olarak tercih edilen kız isimlerinden biri. Giderek daha fazla popüler hale gelen yağmur ismi, atmosferde biriken su buharının sıvı halde düşmesinin oluşturduğu doğa olayını nitelendirmek anlamına geliyor. Bununla birlikte saf su, yaşam veren ve yaşamın saf kaynağı gibi anlamlara geliyor olması, tercih edilen kız isimlerinden biri olmasına sebep oluyor.

Nehir

Irmak, denize dökülen bol su anlamlarına gelen nehir, doğa ve suyu yani bir anlamda yaşamın kaynağına dikkat çekmesi bakımından kızlar için en çok tercih edilen isimler arsında yer alıyor. Geçen yılda istatistik bilgilerine göre, en çok kullanılan ilk on isim arasında yer alan Nehir ismi her dönemde popülerliğini koruyan bir diğer kız ismi.

Ela

Sarı renge öykünen kestane rengi ya da kahverengi şeklinde bir göz rengidir. Işıkla birlikte bazen yeşile, bazen kahverengiye döndüğü dahası giyilen elbisenin rengine göre renk aldığı gibi göz yanılmalarına neden olan bu göz rengi, beğenilen göz renkleri arasındadır. Aynı zamanda geçen yılın en çok tercih edilen kız isimlerinden biri olan Ela ismi, Farsça’ da bir ek olarak kullanılır.

Merve

Yumuşak, taş, tepe, huzur bulmak, çakıl taşı gibi anlamları olan Merve ismi, popülerliğini Kuran-ı Kerim’ de Bakara suresinde geçmesi ve yanı sıra Mekke’ de bulunan Merve Dağından alır. İslam dini açısından en kutsal bölgelerden biri olan Merve dağı, hacı olmak için Safa dağıyla sa’ y edilen, 7 defa gidip gelinen kutsal bir bölgedir. Yüklü olduğu Kutsallık en çok tercih edilen kız isimleri arasında her dönemde yer almasına en büyük etkeni oluşturuyor.

Defne

Defne ismi de her dönemde popülerliğini korumayı başarmış kız isimlerinden biridir. Güzel kokulu yapraklara sahip, yaz kış yeşil halini koruyan ve botanikte bir aileye defnegiller olarak adını veren bir ağaç. Yaprakları aynı zamanda çeşitli yemeklerde özel bir tat vermesi amacıyla sıklıkla kullanılır. Doğanın bu güzel ürünlerinden birinin narin yapısı, güzel kokusu, ebeveynlerin özellikle kız çocuklarına bu ismi vermek istemesinin nedeni olarak açıklanabilir.

Tuana

Yaygın bir kanıyla halk arasında cennete düşen ilk yağmur damlası olarak bilinen Tuana, belki bu anlamdan veya fonetiğinin güzelliğinden ya da farklı olmasından olsa gerek çok popüler bir kız ismi olarak kullanılıyor. Bununla birlikte kızlarına bu ismi koymak isteyen anne ve babalara küçük bir uyarıda bulunalım, cennete düşen ilk yağmur damlasının Tuana olduğuna dair bulunabilmiş bir kayıt yoktur. Tuana sözüne en yakın kelime Türk Dil Kurumu Sözlüğünde bulunan Tuvana, güçlü kuvvetli anlamına gelen Farsça’ dan dilimize geçmiş bir kelimedir.