Önce Kadın, Sadece Kadın...

Hamilelikte Cinsellik
25.12.2012 Salı 14:55

Cinsel yaşamın belli durumlarda hala tabu olma özelliğini koruması nedeniyle hamilelikte cinsel yaşam da anne-baba adaylarının çoğunlukla doktorlarına soramadıkları bir konudur.

Hamilelikte Cinsellik

Cinsellik konusu çoğu durumda gebelikle ilgili bir problem yaşandığında gündeme gelir ve cinselliğin konuşulamaması nedeniyle bir süreliğine cinselliğin yasaklanması yoluna başvurulur. Oysa ki hamilelik anne adayında bedensel ve ruhsal değişikliklerin meydana geldiği bir dönemdir. Bu nedenle cinsel arzu bu değişikliklere göre bazı dönemlerde azalabilir veya artış gösterebilir. Cinsel arzudaki bu değişiklikler anne adayında oldukça belirginken, baba adayında pek değişiklik göstermez.

Cinselliğin Dönemleri

ilk üç ay: Gebeliğin bu ilk dönemi özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında gebeliğe bağlı bulantı-kusma, yorgunluk, uykuya eğilim, meme hassasiyeti gibi belirtilerin sıkça yaşandığı bir dönemdir. Bazı anne adaylarında "tiksinme" eşinin normal vücut ve nefes kokularına bile tahammül edemeyecek kadar ileri boyutlarda olabilir. Bu dönem cinsel arzu azalmasına ve çoğu durumda anne adayının cinsel ilişki ihtiyacını ikinci plana atmasıyla sonuçlanır ve cinsel ilişki sıklığı azalır. İlişki esnasında memelere dokunulduğunda cinsel nitelikli uyarandan çok ağrı oluşması, genital bölgenin kanlanmasının artmasıyla bölgenin nispeten daha ödemli hale gelmesi ve penisin girişi esnasında ağrı ortaya çıkması gibi nedenler de buna katkıda bulunur.

ikinci üç ay: Bu dönemde bedensel ve ruhsal açıdan hamileliğe alışmanın verdiği bir uyum başlar. Sorulardan uzaklaşan annede bu dönemde cinsel ilişkiye ilgi artar. İlk dönemde başlayan genital bölge ve memelerdeki kanlanma artışı bu trimesterde de devam eder. Kanlanmanın artması anne adayının orgazmı çok daha yoğun yaşamasını sağlar.

son üç ay: Yorgunluk, uykusuzluk, mide problemleri (yanma), uterusta belli zamanlarda oluşan hazırlayıcı kasılmalar, bacaklarda kasılmalar, memelerden süt gelmesi gibi belirtiler, cinsel ilişki ve orgazm esnasında ortaya çıkan güçlü uterus kasılmaları libidonun azalmasına ve anne adayının cinselliği yeniden ikinci plana atmasına neden olabilir. Yaklaşan doğumun verdiği ağrı duyma korkusu, doğumda normaldışı bir durum oluşacağı korkusu gebeliğin bu dönemine damgasını vurabilir. Uterusun büyümüş olması nedeniyle ilişki esnasında belli pozisyonlar daha ağrılı ve rahatsızlık verici olmaya başlar. Çiftlerin bu dönemde değişik pozisyonlar arasından kendilerine uygun olanını kendileri belirlemeleri gerekir.

Hamilelikte Seks Pozisyonları

1.Pozisyon

Bu pozisyon gebelik için tercih edilen pozisyonlardan değildir. Özellikle gebeliğin ilerleyen haftalarında kontrolsüz bir hareket sonucu karın üzerine basınç olabilir. Gebelik esnasında cinsellik devam etmelidir ancak pozisyonlardan karın içi basıncını artırmayacak olanlar tercih edilmelidir.

2. Pozisyon

Gebelik esnasında ilişkide en çok tercih edilen pozisyondur. Karın içi basınç bu pozisyonda yükselmez. Diz ve dirseklere dayanarak karın üzerine güç vermemek tek dikkat edilecek durumdur. Bu pozisyonda klitoral uyarı olduğu gibi aynı zamanda G noktası uyarısı da olur. Bu vajinal orgazmı kolaylaştırır. Yani peş peşe çoklu orgazm gerçekleşebilir.

3. Pozisyon

Hemen hemen kadınların tümü bu pozisyonda orgazma rahatlıkla ulaşabilir. Gebelik esnasında karın içi basıncını artırmayan bir pozisyondur. Bu nedenle gebeliğin bütün dönemlerinde ilişkide tercih edilen pozisyonlardan biridir. Erkekten çok kadın daha aktif olduğu için hareketlerini kontrol edebilir. İlişki süresini ayarlayabilir ve penisin vajene girme derinliğini kontrol edebilir. Gebeler ilişkilerinde bu pozisyonu kısıtlama olmaksızın rahatça kullanabilirler.

4. Pozisyon

Bu pozisyon gebelikte en güvenli pozisyonlardandır. Hem erkek hem de kadın ilişki esnasında en az eforu bu pozisyonda sarf eder. Penisin vajene giriş derinliği erkek tarafından rahatlıkla ayarlanabilir. Vajen içindeki G noktasının uyarılması bu pozisyonda da mümkündür. Özellikle gebeliğin ileri dönemlerinde karın büyüklüğü iyice arttığında bu pozisyonu tercih etmek gerekir. Gebelikte tüm pozisyonlarda geçerli olduğu gibi bu pozisyonda da memeler uyarılmamalıdır. Meme uyarımı rahim kasılmasını tetikleyerek erken doğumlara ve kanamalara yol açabilir.

5. Pozisyon

Bu pozisyon da gebelikte tercih edilen pozisyonlardandır. Kadın pasif pozisyonda olduğu için çok az enerji harcar. Erkek aktiftir ve rahatlıkla penisin vajene giriş miktarını ayarlayabilir. Gebeliğin her döneminde bu pozisyon rahatlıkla uygulanabilir. Klitoris uyarısı daha kolay olup G noktası uyarısı daha azdır.

6. Pozisyon

Gebelik ilişkilerinde zararı olmayan fakat kadının fazla efor sarf ettiği bir pozisyondur. Kısa sürede aşırı yorulmaya sebep olabilir. Klitoris ve G noktası uyarımı iyi olmasına rağmen kadın açısından çok tercih edilecek bir pozisyon değildir. Diğer pozisyonlarla kombine edilerek ve kısa sürelerle uygulanabilir. İlişkinin sadece bu pozisyonla sürdürülmesi tercih edilmez.

Advertorial
Ana Sayfa | Reklam | Künye | İletişim
Copyright © 2011 Her Hakkı Saklıdır.
Diğer Projelerimiz: